Rolfing

Rolfing (tzw. integracja strukturalna) to przywrócenie optymalnego ułożenia ciała. Pacjent odczuwa poprawę w funkcjonowaniu stawów oraz ulgę w bólu. Zyskuje prawidłową postawę, głębszy oddech i lepsze samopoczucie.


 

Co to jest rolfing?

To metoda, która łączy manipulację tkanki łącznej z edukacją ruchową. Nacisk kładzie na polepszenie sprawności organizacji ciała człowieka.

Integracja Strukturalna bazuje na pionierskich badaniach dr Idy P. Rolf. Uczona jako pierwsza doceniła plastyczne właściwości tkanek powięzi, tworząc serię 10 sesji. W trakcie Integracji Strukturalnej postawa i struktura ciała pacjenta ulega poprawie – wskutek pracy na systemie powięziowym. 

 

Dla kogo jest przeznaczony rolfing?

Dla osób, które cierpią z powodu:

  • Wad postawy
  • Bólu kręgosłupa
  • Bólu w okolicach miednicy

 

Jak przebiega terapia rolfing?
  • Przebieg jest dopasowywany indywidualnie i odbywa się w serii 10 sesji
  • Sesja trwa do 60 minut, a każda bazuje na osiągnięciach wcześniejszych
  • Zazwyczaj sesje odbywają się 1 raz w tygodniu, przez 10 tygodni (zdarza się także częstotliwość do 3 razy w tygodniu)
  • Pacjent leży 
  • Wzajemna komunikacja pozwala regulować siłę nacisku
  • Każda sesja kończy się ćwiczeniami mającymi na celu reedukację ruchową
  • Poprawa jest widoczna nie tylko w zmniejszeniu się bólu, dolegliwości czy zwiększeniu zakresu ruchu. Także mięśnie pracują wydajniej, co pozwala ciału bardziej efektywnie wykorzystywać swoje zasoby oraz odkrywać nowe. 

 

Jak wyglądają sesje?

Rolfing składa się z serii 10 sesji trwających 60–75 minut. Każda kolejna sesja zbudowana jest na efektach poprzedniej, dzięki czemu osiągane rezultaty kumulują się. 

Sesja 1

Zadaniem na pierwszych 3 sesjach jest usunięcie napięcia nagromadzonego w poszczególnych odcinkach ciała. Dążymy do rozluźnienia powierzchownych warstw tkanki powięziowej. 

Na sesji pierwszej skupiamy się na poprawie jakości i zakresu oddychania oraz rozpoczęciu pracy nad mobilizacją miednicy wokół osi bioder. 

Sesja 2

Na sesji drugiej pomagamy odnaleźć fundament równowagi między stopami a mięśniami nóg.

Sesja 3

Na trzeciej sesji skupiamy się na zbudowaniu właściwej relacji pomiędzy barkami, biodrami a tułowiem i nogami oraz przodem oraz tyłem ciała. 

Sesja 4

Dno miednicy jest kluczem do fizycznej aktywności. W ślad za tą myślą dr Idy Rolf na czwartej sesji rozpoczynamy pracę nad rdzeniem rozciągającym się od dna miednicy do szczytu głowy. Na tej sesji skupiam się na obszarze od wewnętrznego łuku stopy do dna miednicy. 

Sesja 5

Sesja piąta skupia się na zrównoważeniu głębokich mięśni brzucha: lędźwiowo-udowy oraz przepona do krzywizny grzbietu. 

Sesja 6

Sesja szósta koncentruje się na uzyskaniu większej ruchomości oraz wsparcia w obszarze nóg, kości krzyżowej i pleców. To jedyna sesja, która odbywa się w pozycji na brzuchu, ponieważ uwagę skupiamy na łydkach, tylnych mięśniach udowych, pośladkowych oraz na plecach. 

Sesja 7

Na sesji siódmej zajmujemy się wyłącznie szyją i głową. Relacja głowy do kości krzyżowej przez kręgosłup jest jedną z najważniejszych, nad którymi pracujemy w cyklu. 

Sesja 8

Trzy ostatnie sesje fokusują się na utrwaleniu uzyskanych wcześniej efektów i zbudowaniu synergii między nimi. Zależy nam na takim powiązaniu ich ze swą, żeby ciało weszło w rytm płynnego ruchu w trakcie naturalnej i pozbawionej wysiłku koordynacji. 

Sesja 9

Na sesji dziewiątej kontynuujemy określanie, w jaki sposób najlepiej osiągnąć integrację wypracowanych efektów. 

Sesja 10

Ostatnia sesja służy ugruntowaniu integracji. Ta sesja zamyka, ale i określa na przyszłość kierunek rozwoju i rozumienia ciała, dając pacjentom szansę lepszego wykorzystania jego potencjału, a dzięki temu unikania kontuzji czy dolegliwości bólowych. 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version