Anatomy Trains

Metoda powęziowa to rodzaj technik manualnych, których działanie jest nakierowane na układ powięziowy. Techniki te mają formę miejscowych ucisków, ruchów rozciągających. Uciski wykonywane są przy użyciu palców, dłoni, przedramion i łokci. Jest to praca indywidualna.

 

Dla kogo przeznaczone są techniki mięśniowo-powęziowe

Techniki mięśniowo-powęziowe przeznaczone są dla osób, które:

  • Mają wady postawy
  • Skarżą się na bóle kręgosłupa i okolic miednicy
  • Czują napięcie fizyczne w ciele
  • Mają trudności z oddychaniem i kondycją fizyczną

Integracja strukturalna pokazuje, jak lepiej wykorzystywać swoje ciało i zapobiegać powstawaniu kontuzji, dolegliwości bólowych etc. 

Terapia poprawia wzorce ruchowe przy siedzeniu, chodzeniu i oddychaniu. Terapeuta ocenia postawę pacjenta, stopień równowagi i wzorców ruchowych, oraz efektów i postępów terapii. Terapeuta tworzy kronikę przebiegu terapii, więc pacjent, który zgodził się na wykonanie fotografii może sam przekonać się o jej efektach.

 

Efekty

Ciało staje się optymalnie ułożone względem grawitacji, porusza się z większą swobodą, płynnością i wydajnością. Oddychanie staje się łatwiejsze, spada też poziom stresu. Efektem jest też psychiczne rozluźnienie i lepsze samopoczucie.

 

O co chodzi w Anatomy Trains? 

Koncepcja Anatomy Trains jest podstawowa dla modelu integracji strukturalnej stworzonej przez Thomasa Myersa. Podstawowym założeniem jest spojrzenie na ludzkie ciało jako jedność. Kiedy więc analizujemy poszczególne części, nie możemy gubić szerszej perspektywy. 

Anatomy Trains uczy nas analizować ciało poprzez pryzmat ciągłości mięśniowo-powięziowych. Zarówno w ruchu, jak i pozycji statycznej śledzimy zależności strukturalne w obrębie poszczególnych stawów i mięśni. Zakresy ruchu w stawach sprawdzamy w obrębie analizowanego rytmu biomechanicznego w fizjologicznym ruchu. Anatomy Trains  systematyzuje analizę ułożenia ciała i wielopłaszczyznowego ruchu, pozwalając fizjoterapeucie na skuteczne wyszukiwanie zaburzeń napięcia czy ułożenia szkieletu w przestrzeni. 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version