Pediatria

Na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym wpływa wiele czynników (biologicznych, społecznych, a także środowiskowych). Ważne są również geny, które otrzymujemy po przodkach, a także urazy i wypadki dziecka zarówno w życiu płodowym jak i po urodzeniu.

 

 

Fizjoterapia pediatryczna to inaczej fizjoterapia dzieci w wieku rozwojowym. Działania terapeutyczne skupiają się głownie na tym, aby stworzyć dziecku warunki do jak najbardziej komfortowego i zbliżonego do prawidłowego rozwoju psychoruchowego. Bardzo istotna jest tutaj współpraca z rodzicem ,a także poszanowanie potrzeb zarówno dziecka jak i opiekuna. 

 

W czym możemy pomóc?
  • z problemami dzieci przedwcześnie urodzonych,
  • opóźnienie psychoruchowe
  • asymetrie ułożeniowe
  • nauka prawidłowej i przyjaznej pielęgnacji
  • zaburzenia napięcia mięśniowego
  • z wadami lub chorobami genetycznymi,
  • z wadami lub chorobami, które powstają w wyniku patologii ciąży lub porodu,
  • ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa, choroby nerwowo-mięśniowe, stany po uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego),
  • z wadami postawy

 

Pierwsza wizyta 

Na pierwszej wizycie zbieramy przede wszystkim szczegółowy wywiad. Z uważnością słuchamy rodzica bądź opiekuna, gdyż czasem z pozoru nieistotny element w życiu dziecka, jest ważny w procesie terapeutycznym. Pytamy o przebieg ciąży, porodu, samopoczucie matki, zdrowie dziecka, obciążenia genetyczne i inne. Podczas rozmowy z rodzicem, obserwujemy malucha w trakcie jego aktywności spontanicznych, a następnie przechodzimy do badania fizjoterapeutycznego. Staramy się, aby każda wizyta przebiegała w przyjemnej atmosferze.

 

 

Terapia 

Terapia niemowląt i małych dzieci opiera się głownie na koncepcji NDT-Bobath. Proces fizjoterapeutyczny wsparty jest przyjazną pielęgnacją. Sposób noszenia, podnoszenia, ubierania ,przewijania może w znacznym stopniu wspomóc procesy rehabilitacji. Po każdej wizycie rodzic dostaje zalecenia do pracy w domu. Terapia dzieci starszych dobierana jest w zależności od problemu. Stosujemy techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, kinesiology taping, terapia ruchem, elementy terapii Zoga Movement. 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version